کنکور اندیشمندانه با
موسسه آموزشی اندیشه

اخبار موسسه اندیشه

اخبار- موسسه علمی آموزشی اندیشه
طرح تیپ‌بندی، راهکار تخصصی شدن دانشگاه‌ها
طرح تیپ‌بندی، راهکار تخصصی شدن دانشگاه‌ها دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌نور اراک گفت: طرح تیپ‌بندی دانشگاه‌ها می‌تواند گام مهمی در جهت تخصصی شدن دانشگاه‌ها و ایجاد رقابت بین آنها باشد. دکتر مصطفی یوسفی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی – در رابطه با طرح تیپ‌بندی دانشگاه‌ها که توسط وزیر علو ...
تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴/۰۶/۰۷ آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ تعداد بازدید: 9254

طرح تیپ‌بندی، راهکار تخصصی شدن دانشگاه‌ها

دانشیار و عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌نور اراک گفت: طرح تیپ‌بندی دانشگاه‌ها می‌تواند گام مهمی در جهت تخصصی شدن دانشگاه‌ها و ایجاد رقابت بین آنها باشد.

دکتر مصطفی یوسفی‌راد در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه مرکزی – در رابطه با طرح تیپ‌بندی دانشگاه‌ها که توسط وزیر علوم مطرح شده است، گفت: یکی از مشکلاتی که در حوزه دانشگاهی وجود دارد این است که دانشگاه‌های سطح کشور تخصصی نیستند و همه این مراکز آموزشی به صورت جنرال و عمومی عمل می‌کنند.

 

این عضو هیأت علمی دانشگاه پیام‌نور مرکز اراک تصریح کرد: همه دانشگاه‌ها در همه رشته‌ها دانشجو می‌پذیرند و نتیجه آن خروجی چندمیلیونی دانشجویانی است که می‌خواهند جذب بازار کار شوند، اما این فارغ‌التحصیلان با مسائلی روبرو می‌شوند از قبیل اینکه آیا کارآفرین یا درآمدزا هستند و آیا با نوع تحصیلاتی که داشته‌اند قادر به حل مشکلات هستند یا خیر.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه‌ها علاوه بر ظاهر عملکردی مناسب باید دارای محتوای مناسب بوده و تخصصی شوند. نباید دانشگاه‌های موجود در یک شهر همه همانند یکدیگر عمل کنند و یک وظیفه را انجام دهند چراکه خروجی سیستم آموزشی پایین می آید.

 

معاون دانشگاه صنعتی اراک، گفت: برخی از دانشگاه‌ها چوب اسم‌شان را می‌خورند در صورتی که از درون دارای محتوای مناسبی هستند.

 

یوسفی‌راد تأکید کرد: باید به این نکته توجه داشت که دانشجوی فارغ‌التحصیل شده دست‌پرورده‌ی کدام استاد است نه دست‌پرورده‌ی کدام دانشگاه. برجسته بودن استاد و نه دانشگاه در ارزیابی‌های فارغ التحصیلان مهم‌تر از این است که آنها در کدام دانشگاه تحصیل کرده‌اند.

 

وی با مثبت ارزیابی کردن این طرح و تاکید بر عدم بررسی ستادی این طرح، ادامه داد: بهتر است در اجرایی کردن این طرح نظرات دست اندرکاران اخذ شده و با همه مشورت شود، همچنین خوب است که برای رتبه‌بندی سقف درنظر گرفته شود چراکه دانشگاه‌ها دارای سطوح مختلف توسعه یافته، درحال توسعه و در حال تبدیل از آموزشگاه به دانشگاه هستند.

 

یوسفی‌راد با بیان اینکه این قبیل مسائل باید در محاسبات به عنوان شاخص در نظر گرفته شوند تأکید کرد: اگر نظرات دانشگاه‌های استان‌ها و شهرستان‌ها در خصوص این طرح مورد استفاده قرار نگیرد، دچار مشکل خواهیم شد.

اخبار مرتبط

دیدگاه کاربران

نتیجه ای یافت نشد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی، جهت ثبت نظر به سایت واردشوید