کنکور اندیشمندانه با
موسسه آموزشی اندیشه

اخبار موسسه اندیشه

اخبار- موسسه علمی آموزشی اندیشه
کنکوری هاسال آینده چه رشته ای انتخاب کنند تا بیکار نمانند
زهرا تالانی:از آنجایی که قرار است تعادلی بین بازار کار و تقاضا ایجاد شود،سازمان سنجش رشته های مورد نیاز هر گروه آزمایشی را اعلام کرده است تا داوطلبان سال آینده متناسب با بازار کار رشته های خود را انتخاب کنند.در این تقسیم بندی رشته ها به اولویت الف،ب و ج تقسیم شده است. تعادل میان عرضه و تقاضا تعادل میان بازار عرضه و تقاضای نیروی دانشجو و بازار کار از گذشته مورد توجه وزارت علوم بوده است. ...
تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ تعداد بازدید: 8098

زهرا تالانی:از آنجایی که قرار است تعادلی بین بازار کار و تقاضا ایجاد شود،سازمان سنجش رشته های مورد نیاز هر گروه آزمایشی را اعلام کرده است تا داوطلبان سال آینده متناسب با بازار کار رشته های خود را انتخاب کنند.در این تقسیم بندی رشته ها به اولویت الف،ب و ج تقسیم شده است.
تعادل میان عرضه و تقاضا
تعادل میان بازار عرضه و تقاضای نیروی دانشجو و بازار کار از گذشته مورد توجه وزارت علوم بوده است. در همین زمینه هم چندی پیش جعفر توفیقی داریان، وزیر علوم دولت اصلاحات و استاد دانشگاه به خبرآنلاین می گوید: آموزش عالی یک نظام عرضه نیروی کار است و اقتصاد یک نظام تقاضای نیروی انسانی.در کشور ما جدایی این دو نظام عرضه و تقاضا وجود دارد.دولت باید به گونه ای برنامه ریزی کند که نظام عرضه و تقاضا تعامل داشته باشد اما این دو نظام جداگانه فعالیت می کنند و برای همین هدفمندی معنا ندارد.مشکل اساسی نظام آموزش عالی رکود در بخش تقاضا است مثلا حجم اقتصاد کشور ما در مقایسه با کشورهای مشابه پایین است. همچنین درصد نیروی انسانی متخصص در جمعیت شاغل که درصد مهمی است هم مهم است وهرقدر این درصد بالاتر باشد یعنی ظرفیت اقتصاد کشور بالاست.
وی تاکید می کند:یکی از دلایلی که وزارت فرهنگ آموزش عالی در سال 79 تبدیل به وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری شد و در قانون آن شورای علوم و تحقیقات با ریاست رئیس جمهور و شرکت نمایندگان عرضه و تقاضا تشیکل شد همین بود که به بازار عرضه و تقاضا سامان دهد .تجربه کشورهای توسعه یافته این موضوع را نشان می دهد.

اخبار مرتبط

دیدگاه کاربران

نتیجه ای یافت نشد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی، جهت ثبت نظر به سایت واردشوید